Korozyon Nedir?

Korozyon tehlikeli ve masraflı bir sorundur. Bu nedenle binalar ve köprüler çökebilir, petrol boru hatları kırılır, kimyasal tesisler sızar ve banyolar taşar. Aşınmış elektrik temasları yangınlara ve diğer sorunlara neden olabilir, aşınmış tıbbi implantlar kan zehirlenmesine neden olabilir ve hava kirliliği dünyadaki sanat eserlerinde korozyon hasarına neden olmuştur. Korozyon, on binlerce yıl boyunca kaplarda saklanması gereken radyoaktif atıkların güvenli bir şekilde imha edilmesini tehdit ediyor.

En yaygın korozyon türleri elektrokimyasal reaksiyonlardan kaynaklanır. Genel korozyon aynı metal yüzeydeki atomların çoğu veya tamamı okside olduğunda ve tüm yüzeye zarar verdiğinde meydana gelir. Metallerin çoğu kolayca okside olur: elektronları havada veya suda oksijene (ve diğer maddelere) kaybetme eğilimindedirler. Oksijen azaldıkça (elektron kazanır), metal ile bir oksit oluşturur.

Farklı metal türlerinde birbiriyle temas halinde indirgeme ve oksidasyon gerçekleştiğinde, işleme galvanik korozyon denir. En çok elektronik cihazlarda meydana gelen elektrolitik korozyonda, aralarında elektrik gerilimi bulunan iki elektrik kontağı arasında su veya diğer nem sıkışır. Sonuç istenmeyen bir elektrolitik hücredir.

Özgürlük Anıtı gibi metal bir yapı atın. Güçlü ve kalıcı görünüyor. Bununla birlikte, neredeyse bütün metal nesneler gibi, ortamındaki maddelerle reaksiyona girip bozulduğu için kararsız hale gelebilir. Bazen bu korozyon zararsız veya hatta faydalıdır: Heykelin bakır derisini kaplayan yeşilimsi patine altındaki metali hava koşullarına karşı korur. Ancak heykelin içinde korozyon yıllar içerisinde ciddi zararlara neden oldu. Demir çerçevesi ve bakır derisi büyük bir galvanik hücrenin elektrotları gibi davranıyordu, böylece çerçevenin neredeyse yarısı heykelin yüzüncü yıldönümü olan 1986’ya kadar paslanmıştı.

Paslanmaz Çelik nedir? Tıklayınız.

English EN Turkish TR